Eugen Tomac, desemnat premier de președintele Nicușor Dan

Eugen Tomac, desemnat premier de președintele Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat joi desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru.
În prima sa declarație după nominalizare, Tomac a afirmat că își asumă responsabilitatea formării viitorului Executiv într-un context dificil și a anunțat că va propune Parlamentului un guvern tehnic, format din specialiști.

Foto:Gândul

Premierul desemnat a subliniat că prioritățile sale vor fi stabilitatea economică, valorificarea fondurilor europene, aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică, consolidarea relațiilor cu partenerii occidentali și menținerea angajamentelor țării în cadrul NATO.
Tomac a precizat că viitorul guvern va avea ca obiectiv principal interesul cetățenilor și gestionarea responsabilă a resurselor publice, într-un context regional marcat de provocări de securitate și economice.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!