Ministrul Culturii, Demeter András István, și-a anunțat demisia din funcție după apariția în spațiul public a unei înregistrări audio controversate, în care folosește un limbaj vulgar și face afirmații considerate incompatibile cu statutul de membru al Guvernului.
Decizia vine la doar câteva ore după reacțiile dure apărute atât în spațiul politic, cât și în interiorul UDMR. Liderul formațiunii, Kelemen Hunor, i-a cerut public demisia și a transmis că declarațiile atribuite ministrului sunt „inacceptabile” și afectează inclusiv imaginea comunității maghiare.
În mesajul transmis premierului interimar, Demeter András István a precizat că a solicitat verificarea autenticității înregistrării și a susținut că nu dorește amplificarea tensiunilor politice din actualul context guvernamental. Totuși, acesta a ales să își înainteze „demisia de onoare”.
Scandalul a izbucnit după publicarea unei înregistrări audio în care ministrul ar face referiri jignitoare la interesul național și la propria apartenență etnică, în contextul unei discuții despre achiziția Radio Chișinău din perioada în care conducea Societatea Română de Radiodifuziune.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a confirmat că premierul interimar a luat act de demisie, aceasta fiind considerată ireversibilă.













Leave a Reply