Încep consultările de la Cotroceni pentru noul Guvern. Cine face parte din delegația AUR

Încep consultările de la Cotroceni pentru noul Guvern. Cine face parte din delegația AUR

Alianța pentru Unirea Românilor a anunțat componența delegației care va participa luni la consultările de la Palatul Cotroceni convocate de președintele Nicușor Dan pentru formarea noului Guvern.

Din delegația AUR fac parte liderul partidului, George Simion, alături de Dan Dungaciu, Marius Lulea, Gheorghe Piperea și Petrișor Peiu, potrivit anunțului transmis de formațiune.  

Consultările de la Cotroceni au loc în contextul negocierilor pentru desemnarea unui nou premier și conturarea unei majorități parlamentare, după tensiunile politice din ultimele săptămâni. AUR susține că își dorește discuții „reale și loiale”, nu simple formalități constituționale.  

Potrivit programului anunțat de Administrația Prezidențială, la discuții au fost invitate toate partidele parlamentare, inclusiv AUR, PSD, PNL, USR, SOS și POT.  

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!