Rovinieta se scumpește de la 1 iulie 2026. Șoferii cu mașini vechi vor plăti semnificativ mai mult

Rovinieta se scumpește de la 1 iulie 2026. Șoferii cu mașini vechi vor plăti semnificativ mai mult

Guvernul pregătește o schimbare importantă pentru milioane de șoferi din România. Începând cu 1 iulie 2026, rovinieta nu va mai avea un tarif fix, ci va fi calculată în funcție de norma de poluare a vehiculului. Cu alte cuvinte, cu cât mașina este mai veche și mai poluantă, cu atât taxa de drum va fi mai mare.  

Noul sistem este prevăzut într-un proiect pus în consultare publică de Ministerul Transporturilor și introduce principiul „poluatorul plătește”. Vehiculele electrice și cele Euro VI vor avea cele mai mici tarife, în timp ce mașinile Euro III sau mai vechi vor suporta cele mai mari scumpiri.  

Pentru autoturisme, rovinieta anuală va costa:

  • 254 lei pentru mașinile electrice și Euro VI
  • 292 lei pentru Euro V și Euro IV
  • 330 lei pentru Euro III – Euro 0  

Creșteri consistente apar și pentru microbuze și autocare. În cazul autobuzelor mari și al vehiculelor de transport persoane cu norme de poluare vechi, taxa anuală poate depăși 4.400 de lei.  

Autoritățile mai pregătesc o modificare importantă: tarifele nu vor mai fi exprimate în euro, ci direct în lei, urmând să fie actualizate anual în funcție de rata inflației comunicată de INS.  

Schimbarea face parte din reforma sistemului de taxare rutieră inclusă în PNRR și are legătură cu implementarea sistemului TollRO, prin care taxarea rutieră va ține cont atât de poluare, cât și de utilizarea infrastructurii.  

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!