Șofer prins de două ori băut la volan în aceeași zi, reținut de polițiști la Brad

Șofer prins de două ori băut la volan în aceeași zi, reținut de polițiști la Brad

Un bărbat de 56 de ani din municipiul Brad a fost reținut de polițiști după ce a fost depistat de două ori, în aceeași zi, conducând sub influența alcoolului, a doua oară fără a mai avea dreptul de a conduce.

Primul incident a avut loc în jurul orei 11:30, când șoferul a fost oprit în trafic, iar testarea cu aparatul etilotest a indicat o alcoolemie de 1,11 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

La doar câteva ore distanță, în jurul orei 14:00, bărbatul a fost depistat din nou la volan, deși permisul îi fusese deja reținut. La a doua testare, rezultatul a fost de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În urma administrării probelor, polițiștii au dispus reținerea acestuia pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva.

Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și conducere fără permis. Bărbatul urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Brad, cu propuneri legale.

Foto cu caracter ilustrativ. Sursa: obiectiv vocea Brăilei

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!