Lőrincz Szell, numit prefect după demisia lui Constantin Fulga

Lőrincz Szell, numit prefect după demisia lui Constantin Fulga

Guvernul a decis instalarea lui Lőrincz Szell în funcția de prefect al județului Hunedoara, după ce acesta a ocupat anterior poziția de subprefect.

Schimbarea vine ca urmare a plecării din funcție a lui Constantin Fulga, care și-a înaintat demisia pe fondul deciziilor luate la nivelul conducerii PSD. Retragerea a avut loc în contextul în care liderul interimar al partidului, Sorin Grindeanu, a cerut ieșirea reprezentanților formațiunii din structurile guvernamentale.

Mutarea de la Hunedoara se înscrie într-un proces mai larg de schimbări administrative operate de Executiv la nivel național. Potrivit datelor comunicate oficial, 22 de prefecți și 36 de subprefecți au fost eliberați din funcții, în timp ce alte 21 de persoane au fost numite prefecți, iar 6 au fost desemnate subprefecți.

Noul prefect nu este la prima experiență în administrație. Lőrincz Szell a mai ocupat în trecut funcția de subprefect în mai multe mandate și a condus Direcția Județeană pentru Sport Hunedoara.

Numirea sa, în calitate de membru UDMR, are loc în contextul reconfigurării structurilor guvernamentale din teritoriu, generate de schimbările politice de la nivel central.

Sursă foto: rmdsz.ro

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!