Sistemul Garanție-Returnare continuă să livreze rezultate record în România, după ce, în primele trei luni din 2026, românii au returnat peste un miliard de ambalaje cu simbolul SGR, potrivit datelor prezentate de RetuRO și citate de Green Start-Up.
Conform sursei citate, rata de colectare a ajuns la 88%, semn că sistemul de reciclare cu garanție își consolidează rolul de pilon al economiei circulare. Numai în luna martie au fost colectate aproximativ 389 de milioane de ambalaje, dintr-un total de 509 milioane introduse pe piață, ceea ce înseamnă o rată de returnare de peste 76%.
Datele mai arată că, în primul trimestru, către reciclatori au fost direcționate circa 90.000 de tone de materiale, în timp ce de la lansarea sistemului, România a depășit pragul de 9,6 miliarde de ambalaje colectate, apropiindu-se de borna simbolică de 10 miliarde. Peste 700.000 de tone de materiale au ajuns deja la reciclatori.
Evoluția este considerată una spectaculoasă pentru un sistem lansat relativ recent și confirmă schimbarea de comportament a consumatorilor, într-un mecanism care a devenit unul dintre cele mai vizibile proiecte de mediu din România.
Performanțele SGR vin și pe fondul discuțiilor privind extinderea economiei circulare și creșterea capacității de reciclare, într-un moment în care România încearcă să recupereze decalajele istorice în domeniul gestionării deșeurilor. Modelul RetuRO începe să fie invocat tot mai des ca un exemplu de succes în regiune.














Leave a Reply