Bărbat ucis după ce ar fi deschis focul asupra luptătorilor SAS

Bărbat ucis după ce ar fi deschis focul asupra luptătorilor SAS

Un incident grav a avut loc în județul Neamț, unde un bărbat de 37 de ani a murit în urma unei intervenții a luptătorilor din cadrul Serviciul pentru Acțiuni Speciale, după ce, potrivit autorităților, ar fi tras cu o armă de vânătoare în direcția forțelor de ordine.

Potrivit Inspectoratul de Poliție Județean Neamț, polițiștii au fost sesizați joi seară prin 112 de o femeie din localitatea Hangu, care a reclamat că ginerele său și-ar fi amenințat soția și socrii cu moartea, cerând revenirea familiei la domiciliu.

În urma evaluării riscului, polițiștii au emis trei ordine de protecție provizorii, iar având în vedere că bărbatul deținea legal arme de vânătoare, la intervenție au participat și luptători SAS.

Conform datelor transmise de IPJ Neamț, în momentul în care forțele de ordine au ajuns la locuință pentru a-i comunica măsurile dispuse și au făcut somațiile legale, bărbatul ar fi deschis focul asupra acestora. În contextul pericolului iminent, trupele speciale au ripostat cu armamentul din dotare.

Bărbatul a fost rănit în timpul intervenției, iar la fața locului au fost solicitate echipaje medicale, însă medicii au constatat decesul.

Cazul a deschis o nouă discuție privind riscurile intervențiilor în cazurile de violență domestică, mai ales atunci când sunt implicate arme letale. Circumstanțele exacte ale incidentului urmează să fie clarificate în cadrul anchetei deschise de autorități.

Imagine cu titlul ilustrativ

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!