PSD își retrage astăzi miniștrii, secretarii de stat și prefecții.

PSD își retrage astăzi miniștrii, secretarii de stat și prefecții.

Partidul Social Democrat face astăzi pasul care poate redesena scena politică de la București: retragerea miniștrilor social-democrați din Guvern, urmată, potrivit declarațiilor liderilor partidului și informațiilor apărute în ultimele ore, de plecarea secretarilor de stat și a prefecților susținuți de PSD.  

Mișcarea vine după votul intern prin care PSD a decis, în proporție de 97,7%, retragerea sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan, iar demisiile anunțate pentru astăzi pot deschide oficial o nouă criză guvernamentală.  

Surse politice indică faptul că toți cei șapte miniștri PSD sunt așteptați să își depună mandatele, în timp ce în eșalonul doi al administrației se pregătește o retragere în lanț a oamenilor partidului din funcțiile de secretari de stat și prefecturi.  

În paralel, la Palatul Victoria se discută scenariul unui guvern minoritar, în timp ce în PSD se conturează inclusiv varianta unei moțiuni de cenzură.  

Retragerea social-democraților nu înseamnă doar ieșirea de la guvernare, ci poate bloca administrativ o serie de instituții-cheie și redeschide lupta pentru controlul Executivului într-un moment tensionat politic și economic.

Ziua de astăzi poate deveni una de cotitură: PSD părăsește guvernarea, iar România intră într-o etapă de incertitudine politică, cu efecte ce pot depăși cu mult jocul de putere dintre partide.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!