PSD își retrage toți șefii din funcții dacă iese de la guvernare. Grindeanu: “Cine nu pleacă, va fi demis”

PSD își retrage toți șefii din funcții dacă iese de la guvernare. Grindeanu: “Cine nu pleacă, va fi demis”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a transmis un mesaj ferm privind un posibil exit al partidului de la guvernare: retragerea nu ar viza doar miniștrii, ci întregul aparat de conducere susținut politic de social-democrați.

Declarația, făcută la Antena 3 CNN, indică faptul că o decizie de ieșire din coaliție ar declanșa automat plecarea tuturor reprezentanților PSD din funcțiile ocupate în baza protocolului politic. Practic, dacă partidul face pasul înapoi, sunt vizate nu doar portofoliile guvernamentale, ci și șefi de instituții, conducerea Parlamentului și alte poziții-cheie.

Surse politice vorbesc despre un scenariu în care cei numiți pe filieră PSD ar urma fie să demisioneze, fie să fie revocați rapid, în cazul în care încearcă să rămână în funcții după ruperea coaliției. Mesajul transmis de liderul social-democrat este unul clar: nu există variantă de „semi-retragere”.

În acest context, inclusiv funcția de președinte al Camerei Deputaților, ocupată de Grindeanu, ar intra în discuție, fiind dependentă de actualul protocol politic dintre partidele aflate la guvernare.

Liderul PSD a pus sub semnul întrebării și utilitatea actualei stabilități politice, susținând că aceasta nu mai produce efecte economice pozitive. În aceste condiții, partidul ia în calcul o schimbare de direcție, iar decizia finală ar urma să fie luată după consultările interne anunțate pentru perioada imediat următoare.

Mesajul transmis marchează o escaladare clară a tensiunilor din coaliție și deschide scenariul unei resetări complete a structurilor de putere controlate de PSD.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!