Nicușor Dan felicită noua putere de la Budapesta: „Un nou capitol în relațiile bilaterale”

Nicușor Dan felicită noua putere de la Budapesta: „Un nou capitol în relațiile bilaterale”

Președintele României, Nicușor Dan, a transmis un mesaj de felicitare după victoria opoziției în alegerile din Ungaria, salutând rezultatul scrutinului și deschiderea unei noi etape politice la Budapesta.

Într-o postare publicată pe platforma X, șeful statului l-a felicitat pe Péter Magyar și formațiunea Tisza Party pentru „victoria istorică”, subliniind că votul exprimat de cetățenii ungari a fost „clar și puternic”.

„România și Ungaria sunt vecine, partenere și membre ale Uniunii Europene și NATO. Aștept cu interes construirea unui nou capitol în relațiile româno-ungare, bazat pe respect reciproc, dialog deschis și angajamentul comun pentru valorile europene și euro-atlantice”, a transmis Nicușor Dan.

Președintele României a evidențiat, de asemenea, oportunitățile de cooperare dintre cele două state, făcând referire la securitatea regională, colaborarea economică și creșterea bunăstării cetățenilor.

Mesajul vine în contextul schimbării politice majore din Ungaria, unde opoziția a obținut victoria în fața partidului de guvernământ, după mai bine de un deceniu de dominație politică.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!