Prime de Paște reduse pentru minerii din Valea Jiului. Plata s-a făcut în două tranșe pe fondul lipsei de fonduri

Prime de Paște reduse pentru minerii din Valea Jiului. Plata s-a făcut în două tranșe pe fondul lipsei de fonduri

Minerii din Valea Jiului au primit primele de Paște pe cardurile de salarii, însă sumele acordate sunt sub nivelul prevăzut în contractul colectiv de muncă, potrivit informațiilor din rândul angajaților.

Surse din rândul minerilor care au participat la proteste susțin că plata a fost făcută în două tranșe, prima în seara zilei în care au avut loc nemulțumirile, iar a doua în dimineața următoare. Valoarea totală a primei ar fi fost de aproximativ 300 de lei brut, ceea ce, după impozitare, înseamnă în jur de 165 de lei net.

Angajații spun că, raportat la nivelul prevăzut inițial, suma este considerabil mai mică, diferența fiind resimțită direct în veniturile încasate înaintea sărbătorilor.

Reprezentanții conducerii Complexul Energetic Valea Jiului au explicat că situația este generată de lipsa resurselor financiare și au precizat că nu pot fi acordate sume peste posibilitățile legale și bugetare ale companiei.

Președintele Consiliului de Administrație, Marius Poșa, a declarat că societatea se confruntă cu multiple probleme legate de remunerarea angajaților și de funcționarea exploatărilor miniere, subliniind că prioritatea actuală este menținerea activității companiei.

Acesta a vorbit și despre dificultăți de management în perioada anterioară, care au afectat stabilitatea societății, menționând că obiectivul este redresarea și asigurarea continuității, chiar dacă acest lucru nu permite, în acest moment, satisfacerea tuturor revendicărilor salariale.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!