Dosarul deschis de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) împotriva familiei fostului președinte Klaus Iohannis, având ca obiect „acțiune în răspundere delictuală” și „îmbogățire fără justă cauză”, a fost strămutat de la Tribunalul Sibiu la Tribunalul Hunedoara. Decizia a fost luată marți de Curtea de Apel Alba Iulia, la solicitarea ANAF, soluția fiind definitivă.
Potrivit hotărârii pronunțate la data de 10 februarie 2026, instanța a admis cererea formulată de Statul Român, prin Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Brașov, în contradictoriu cu Klaus Werner Iohannis și Carmen Georgeta Iohannis, dispunând strămutarea dosarului cu numărul 2405/85/2025 la Tribunalul Hunedoara. Instanța a decis păstrarea tuturor actelor de procedură efectuate anterior strămutării.
Dosarul a fost deschis de Direcția Regională a Finanțelor Publice Brașov și vizează, ca obiect principal, o acțiune în răspundere delictuală, având ca obiecte secundare îmbogățirea fără justă cauză și instituirea sechestrului asigurător.
ANAF anunța în luna noiembrie 2025 că a introdus, în numele statului român, o acțiune la Tribunalul Sibiu prin care solicita obligarea fostului președinte Klaus Iohannis la plata despăgubirilor reprezentând lipsa de folosință a cotei de jumătate dintr-un imobil situat în centrul municipiului Sibiu. Totodată, Fiscul a cerut instituirea unor măsuri asigurătorii asupra bunurilor acestuia și ale familiei sale, pentru garantarea recuperării sumelor datorate statului.
Potrivit ANAF, cererea de instituire a sechestrului asigurător a fost respinsă atât de Tribunalul Sibiu, cât și de Curtea de Apel Alba Iulia.













Leave a Reply