Sediul PNL Hunedoara, vandalizat a doua oară. Poliția a deschis dosar penal

Sediul PNL Hunedoara, vandalizat a doua oară. Poliția a deschis dosar penal

Sediul Organizației Județene a PNL Hunedoara, situat pe Bulevardul Decebal din Deva, a fost vandalizat în cursul nopții, pentru a doua oară în ultimul an. Geamurile ușii de acces prezintă mai multe găuri cu diametrul de aproximativ 10 centimetri, semn că au fost lovite cu pietre sau bolovani aruncați cu forță.

Incidentul a fost descoperit marți dimineață, în jurul orei 9:00, când secretara partidului a ajuns la sediu și a constatat distrugerile. În aceeași clădire funcționează și cabinetul parlamentar al liderului PNL Hunedoara, deputatul Betuța Stănescu.

Poliția a fost sesizată imediat, iar la fața locului s-a deplasat o echipă operativă care a demarat cercetările pentru stabilirea exactă a circumstanțelor în care a avut loc fapta. A fost deschis un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere, iar anchetatorii încearcă să identifice persoanele responsabile.

Reprezentanții partidului condamnă ferm actele de vandalism și subliniază că, indiferent de convingerile politice sau de nemulțumirile față de cei aflați la guvernare, violența nu reprezintă o soluție. „În primul rând trebuie să fim oameni. Astfel de fapte sunt regretabile, mai ales că pagubele sunt plătite, în final, tot din banii cetățenilor”, au transmis aceștia.

Nu este pentru prima dată când sediul PNL Hunedoara este ținta unor astfel de atacuri. În iulie 2025, o persoană a aruncat cu un bolovan în geamurile clădirii, provocând distrugeri similare. Și atunci a fost deschis un dosar penal, însă autorul nu a fost identificat.

Cercetările continuă, iar polițiștii anunță că vor lua măsurile legale care se impun, odată cu stabilirea vinovaților.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!