Hunedoara moare încet sub ochii Guvernului! Mesajul dur transmis de Nistor celor de la București

Hunedoara moare încet sub ochii Guvernului! Mesajul dur transmis de Nistor celor de la București

Președintele Consiliului Județean Hunedoara, Laurențiu Nistor, a transmis o scrisoare deschisă către Președintele României, Parlament și Guvern, prin care atrage atenția asupra situației sociale și economice tot mai dificile din județul Hunedoara.

În mesajul său, Nistor subliniază faptul că industria grea din județ a fost grav afectată de deciziile luate de-a lungul anilor, ceea ce a dus la scăderea nivelului de trai și la depopularea masivă a zonelor urbane.

„S-au închis pe rând capacități industriale de tradiție din minerit, energie, siderurgie, iar totul a culminat cu închiderea definitivă a combinatului siderurgic ArcelorMittal de la Hunedoara, decizie care a fost comunicată chiar în aceste zile”, a transmis președintele CJ Hunedoara

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!