Oameni veniți din nordul țării au pus în pericol trenurile care trec prin Petroșani

Oameni veniți din nordul țării au pus în pericol trenurile care trec prin Petroșani

Situație alarmantă în zona Livezeni din Petroșani, unde mai multe persoane venite din nordul țării s-au așezat pe malul Jiului, chiar lângă calea ferată. În încercarea de a strânge materiale metalice pentru valorificare, aceștia au adunat un adevărat „munte” de fier vechi, pe care l-au depozitat în gabaritul liniei feroviare.

Resturile metalice, gunoaiele și bidoanele de plastic lăsate în soare au transformat zona într-un focar de poluare, iar poluarea a ajuns până în albia Jiului. În apropiere, oamenii trăiesc în condiții insalubre, în adăposturi improvizate, la doar câțiva metri de calea ferată.

Autoritățile locale de la Petroșani au intervenit prompt, deplasându-se la fața locului imediat ce au fost sesizate. Reprezentanții administrației au cerut firmei de salubritate să intervină de urgență pentru degajarea zonei și igienizarea malului Jiului.

Totodată, autoritățile feroviare au fost anunțate pentru a verifica siguranța circulației trenurilor în zonă și a preveni orice incident.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!