Tineri din Valea Jiului, prinși drogați la volan. Poliția a deschis dosare penale

Tineri din Valea Jiului, prinși drogați la volan. Poliția a deschis dosare penale

Polițiștii din Valea Jiului au depistat, în urma unor controale recente în trafic, mai mulți tineri care s-au urcat la volan după ce au consumat substanțe interzise.

Pe 13 septembrie, un tânăr de 19 ani din Petrila a fost oprit în Petroșani, iar testul rapid efectuat de polițiști a indicat prezența substanțelor psihoactive. Rezultatul a fost confirmat ulterior prin analize toxicologice.

În aceeași zi, un alt șofer, în vârstă de 20 de ani, din Petroșani, a fost testat pozitiv pentru consum de droguri de către polițiștii din Petrila. Și în acest caz, analizele de laborator au confirmat rezultatul.

Cei doi șoferi au rămas fără permise și s-au ales cu dosare penale pentru infracțiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența substanțelor interzise, a transmis IPJ Hunedoara.

Poliția reamintește că șofatul sub influența drogurilor reprezintă un pericol major atât pentru conducătorii auto, cât și pentru ceilalți participanți la trafic.

Sursă: Mondo TV

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!