Polițiștii din Valea Jiului au depistat, în urma unor controale recente în trafic, mai mulți tineri care s-au urcat la volan după ce au consumat substanțe interzise.
Pe 13 septembrie, un tânăr de 19 ani din Petrila a fost oprit în Petroșani, iar testul rapid efectuat de polițiști a indicat prezența substanțelor psihoactive. Rezultatul a fost confirmat ulterior prin analize toxicologice.
În aceeași zi, un alt șofer, în vârstă de 20 de ani, din Petroșani, a fost testat pozitiv pentru consum de droguri de către polițiștii din Petrila. Și în acest caz, analizele de laborator au confirmat rezultatul.
Cei doi șoferi au rămas fără permise și s-au ales cu dosare penale pentru infracțiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența substanțelor interzise, a transmis IPJ Hunedoara.
Poliția reamintește că șofatul sub influența drogurilor reprezintă un pericol major atât pentru conducătorii auto, cât și pentru ceilalți participanți la trafic.
Sursă: Mondo TV













Leave a Reply