Românii reduc consumul de alimente și băuturi. Scădere de 1,5%

Românii reduc consumul de alimente și băuturi. Scădere de 1,5%

Românii cumpără tot mai puține alimente și băuturi, pe fondul scumpirilor constante și al diminuării puterii de cumpărare. Datele Institutului Național de Statistică arată că, în primele patru luni din 2025, consumul a scăzut cu 1,5% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Tot mai multe familii își limitează cumpărăturile la strictul necesar, aleg produse aflate la reducere și renunță la fructe, legume sau carne, spun economiștii. Tendința este confirmată și de marile rețele comerciale, care observă o orientare accentuată către produse de bază.

Reprezentanții retailului atrag atenția că noile taxe și menținerea inflației au îngreunat posibilitatea de a oferi prețuri mai mici, în timp ce expirarea, la finalul lunii iunie, a plafonării adaosului comercial la 21 de categorii de produse riscă să aducă noi scumpiri.

Specialiștii avertizează că următoarele luni ar putea fi marcate de o continuare a trendului descendent al consumului, pe măsură ce românii sunt tot mai prudenți la cheltuieli.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!