Hunedoara investește în viitor: microbuze electrice pentru elevi, cu autonomie de 465 km

Hunedoara investește în viitor: microbuze electrice pentru elevi, cu autonomie de 465 km

Elevii din mai multe localități hunedorene vor începe noul an școlar cu mijloace de transport moderne și prietenoase cu mediul. Consiliul Județean Hunedoara a predat astăzi primele 14 microbuze electrice achiziționate prin proiectul „Transport verde – microbuze electrice pentru elevi în județul Hunedoara”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

Valoarea totală a contractului depășește 30 de milioane de lei, iar vehiculele vor asigura transportul elevilor din comunele Vața de Jos, Pui, Buceș, Băița, Baru, Crișcior, Zam, Gurasada, Certeju de Sus, Bănița, Luncoiu de Jos, Totești, Vălișoara și Ghelari. În prima săptămână a noului an școlar, alte 9 microbuze vor ajunge în localitățile Dobra, Beriu, Săntămăria Orlea, Șoimuș, Vețel, Băcia, Bretea Română, Vorța și Densuș.

Repartizarea microbuzelor a fost făcută în funcție de numărul elevilor care au nevoie de transport, distanțele parcurse zilnic, existența altor vehicule funcționale și accesul la stații de încărcare electrică.

Noile microbuze, marca Mercedes, au o autonomie de 465 de kilometri și sunt dotate cu facilități pentru elevii cu dizabilități, inclusiv rampă de acces și spațiu pentru cărucior rulant. Garanția acordată este de 8 ani pentru vehicul și 10 ani pentru baterii.

Prin acest proiect, autoritățile județene își propun să modernizeze transportul școlar și să promoveze soluții sustenabile, în beneficiul elevilor și al comunităților locale.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!