Tragedie pe DN66: O fetiță de 10 ani a murit într-un accident rutier la Bănița

Tragedie pe DN66: O fetiță de 10 ani a murit într-un accident rutier la Bănița


O fetiță de 10 ani și-a pierdut viața în această după-amiază, în urma unui grav accident rutier produs pe DN66, în localitatea Bănița. În eveniment a fost implicat un singur autoturism în care se aflau patru persoane: două fetițe (una de 10 ani și alta de 8 ani) și doi adulți.


Din nefericire, fetița de 10 ani a necesitat manevre de resuscitare la fața locului, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața. Ceilalți trei pasageri au suferit răni grave. O femeie, unul dintre adulți, a intrat în stop cardio-respirator și i se aplică manevre de resuscitare de către echipele medicale.


Intervenție amplă a echipajelor de urgență
Pentru gestionarea situației, la locul accidentului au intervenit prompt două autospeciale de intervenție și o ambulanță SMURD de la Detașamentul Petroșani, la care s-au alăturat două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean.

De asemenea, a fost solicitat și sprijinul unui elicopter SMURD cu echipaj medical pentru a asigura transportul rapid al victimelor.


Victime transportate la spitalul din Petroșani


Două dintre victime, un bărbat în vârstă de 63 de ani și fetița de 8 ani, ambele conștiente și cooperante, au fost transportate la spitalul din Petroșani pentru investigații suplimentare și îngrijiri medicale.


Vom reveni cu informații actualizate despre starea femeii căreia i se efectuează manevre de resuscitare.

Sursă foto: Facebook.com/hd365

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!