Medicul ginecolog din Petroșani a fost prins în flagrant când a luat 1000 de lei de la o pacientă pentru o intervenție chirurgicală. Maria V. a recunoscut acuzația adusă de procurori și a cerut încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției.
Astfel, în baza acordului încheiat cu procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Hunedoara, doctorița a fost condamnată la o pedeapsă de doi ani închisoare cu suspendare, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită.
Totodată, medicul ginecolog nu are voie să exercite profesia timp de un an de zile au mai stabilit procurorii. ”În temeiul prevederilor art. 67 alin. 1 şi 2 C. pen., i se va interzice inculpatei, pe lângă pedeapsa principală, exercitarea drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a, lit. b şi lit. g (dreptul de a exercita profesia de medic în cadrul unităţilor spitaliceşti de stat) C. pen. pe o durată de 1 an de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe”, se arată în soluția pronunțată de Tribunalul Hunedoara. (https://www.rejust.ro/juris/2367e9283)
În plus, doctorița a fost obligată să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 60 de zile la Primăria municipiului Petroşani sau Biblioteca Judeţeană. Soluția de condamnare poate fi atacă cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.















