Directorii Generali, noii baroni locali. Directorul ROMSILVA are un salariu lunar de 44.000 lei

Directorii Generali, noii baroni locali. Directorul ROMSILVA are un salariu lunar de 44.000 lei

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a anunțat marți, la Digi24, că Direcțiile Silvice care nu performează vor fi desființate, iar numărul directorilor va fi considerabil redus în cadrul reorganizării Romsilva. El a subliniat că salariile sunt prea mari în raport cu rezultatele instituției, menționând ca exemplu directorul Regiei Naționale a Pădurilor, care câștigă un salariu brut de 44.000 de lei pe lună.

Este bine de știut că există o mulțime de instituții de stat în România unde directorii generali, care par a fi mai nou noii baroni locali, încasează salarii exorbitante, disproporționale față de salariile angajațiilor din instituțiile pe care le conduc.

Toți acești directori generali sunt numiți exclusiv politic de către secretari de stat sau miniștrii în funcție.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!