Primarul din Petroșani anunță redeschiderea transportului în Parâng cu telescaunul vechi

Primarul din Petroșani anunță redeschiderea transportului în Parâng cu telescaunul vechi

Într-o postare pe facebook, primarul municipiului Petroșani, Tiberiu Iacob-Ridzi, anunță că telescaunul vechi a primit toate avizele pentru a funcționa:

„𝗔𝗹 𝗱𝗼𝗶𝗹𝗲𝗮 𝘁𝗲𝗹𝗲𝘀𝗰𝗮𝘂𝗻 𝗱𝗶𝗻 𝗣𝗮𝗿𝗮̂𝗻𝗴 (𝗰𝗲𝗹 𝘃𝗲𝗰𝗵𝗶) 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗳𝘂𝗻𝗰𝘁̦𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝘀̦𝗶 𝗰𝘂 𝘁𝗼𝗮𝘁𝗲 𝗮𝘃𝗶𝘇𝗲𝗹𝗲!

Începând de luni,30.12.2024, ora 9.00, telescaunul vechi din Parâng va fi repornit pentru turiști.
Lucrările de reparație la telescaunul vechi s-au efectuat de către firme autorizate ISCIR, conform documentației tehnice avizate de catre IT ISCIR Timisoara prin PV nr. 143-417/04.12.2024.
După înlocuirea a 412 m de cablu purtător-tractor s-au efectuat verificările magneto-inductive ale intregului cablu, acesta a fost declarat ADMIS prin buletinul de examinare nr. 677/26.12.2024.
În urma acestor lucrări, întreaga activitate, documentele aferente si a inspecției tehnice efectuate in teren de către CNCIR Sibiu, s-a emis Raportul de Inspectie nr. 958-1123/27.12.2024, instalația îndeplinind condițiile de funcționare conform prescripțiilor tehnice in vigoare.
Începând de luni ambele telescaune din Parâng vor fi funcționale, alături de banda pentru începători și teleschiul nou, achiziționat recent de Primăria municipiului Petroșani și montat în proximitatea benzii pentru începători.
Vă așteptăm în număr cat mai mare să vă bucurați de frumusețea Parângului!”

Transportul pe cablu în stațiunea Parâng se va face așadar cu 2 instalații de tip telescaun.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bună! Întreabă-mă orice legat de conținutul Cotidianului Văii Jiului!